blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Başarılı bir web sitesinin 7 seviyesi.Webin tüm püf noktaları

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Rehberler ve İpuçları · 11 Mart 2020

Bir web siteniz var mı veya bir tane almak üzeresiniz ve klasik soruyu soruyorsunuz: "2020'de nasıl başarılı bir web sitesi  oluşturabilirim?". " İyi bir web sitesinin özellikleri nelerdir? "" Bir web sitesini başarılı kılan nedir? "

Sakin olun, nefes alın ve Super Mario Bros'u düşünün. :)
Evet, Süper Mario olduğunuzu düşünün ve göreviniz bu dünyanın dışında bir web sitesi tasarlamaktır. 7 seviye ve eşit sayıda zorluk vardır. Ama korkacak bir şeyin yok; yalnız değilsin. Kullanıcı deneyimi tasarımı ve bilgi mimarisi, metin yazarlığı ve SEO, sosyal medya pazarlaması ve Facebook, AdWords ve web stratejileri konularında en iyi uzmanlardan bazılarının desteğine sahipsiniz. Oyuna girin ve bu makalede sonuna kadar gidip bir kazanan çıkmanız için gereken hileleri keşfedin.
Seviye 1: Mimarlık. Bir web sitesini sarhoşken bile kullanabilirsiniz
Etkili bir web sitesi o kadar basittir ki, sarhoş bir kişi bile onu kullanabilir - ve aslında, Kullanıcı sarhoş ta web uzmanı Cemgil ' de sarhoş :)

Peki, sarhoş olmayan bir web sitesini nasıl düzenlersiniz?
Bu seviye 1, Süper Mario. Eğer geçerseniz, bundan sonra yokuş aşağı.

Bazı post-it notları alın ve siteye ne eklemek istediğinizi yazın.
Beğendiğiniz siteleri not edin, gezinme menülerinin nasıl tasarlandığını gözlemleyin ve oradan başlayın.
Post-it notlarını sayfaya göre düzenleyin. Bundan başlayarak, site haritasını tasarlayın.

Seviye 2: Kullanılabilirlik ve görsel tasarım
Paralaks kaydırma, en çok beğendiğiniz web tasarım trendlerinden biridir, değil mi? Bu efektlerle eğlenmek için sabırsızlanıyorsunuz.Görsel tasarım bu teknikte önemli bir rol oynamaktadır.

Hangi izlenimi iletmek istediğinize karar verin (ciddi, çok ciddi, şık, yenilikçi?).
Renk kılavuzumuzu kullanarak renkleri seçin.
Bu Infographic ile web tasarımınız için en uygun yazı tiplerini seçin.

Seviye 2'yi geçmek için ipuçları:
Meydan okumaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız şu Pro aracını kullanın:
Dr. Pete'nin listesini kullan. Burada, sitenizin kullanılabilirliğini sağlamak için dikkate almanız gereken 25 şeyi içeren bir kontrol listesi bulacaksınız.

Seviye 3: İçerik. Web için yazmak, web üzerinde yazmaktan farklıdır
Yeni seviyeler, yeni zorluklar: Bu seviyede, Super Mario, Cape Feather'a ihtiyacınız olacak. Web'de yazmak için Facebook'u açmanız yeterlidir. Ancak, web için yazmak tamamen farklı bir hikaye.


Nielsen tarafından yapılan araştırmalardan öğrendiğimiz gibi, bir F örüntüsünde okuyan, metin üzerinde hızlı bir şekilde gözden kaçan ve genellikle 4. paragrafın ötesinde devam etmeyen çevrimiçi okuyucu için web içeriği yazma işlemi yapılır.

Evet, ancak kullanıcıların okumak ve keşfetmek, eğlenmek ve hatırlamak isteyecekleri web içeriğini nasıl yazıyorsunuz? İki cevap vardır: biçimlendirme ve bağlantıların kullanımı.
Hiyerarşi: başlıklar, alt başlıklar, özetler. Başlık, sayfanın büyükelçisi gibidir: SERP'den tıklamanıza, okumanıza ve sosyal ağınızda paylaşmanıza teşvik eder. Gerekirse altyazı; özet mobil arama içindir.
Paragraflar, listeler ... Kesintisiz kompakt metin duvarlarından kaçının. Metinleri kolayca sindirilebilen küçük ısırık büyüklüğündeki parçalara bölmeyi tercih edin.

Bağlantılar ve kalın metin. Kalın metin ekleyin ve "velum kağıt testi" yapın. Metnin üzerine bir velum kağıt yerleştirildiğini ve yalnızca kalın bölümleri gösterdiğini hayal edin; kendi başlarına bir anlam ifade ediyorlar mı? Değilse, tekrarlayın. Bağlantılar, uzun bir metindeki sayfalar veya kısayollar arasındaki rotalardır; kelimeler yol işaretleri: SEO ile yardımcı oldukları için onları iyi seçin.
Seviye 4. Sayfada optimizasyon ve bilinmesi gerekenler
Panda, Penguen ve Fred. Disney karakterleri? Hayır, Google'ın arama motorundaki siteleri dizine eklediği ve gösterdiği algoritmanın varyasyonları.

Algoritma zamanla değişir, ancak bazı faktörler sabit kalır. Bunlar arasında içerik var.

Bu durumda gizli silah, DRO yani  Define, Refine, Optimize - yöntemini kullanarak iyi bir sayfa SEO yapabilirsiniz.

Sayfanın konusunu tanımlayın ve anahtar kelimeleri bulmak için çevrimiçi gezinin.
Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı, Keywordtool.io, SEMRush veya SEOzoom gibi araçları kullanarak anahtar kelime listesini hassaslaştırın.
Sayfayı optimize edin: URL, etiket başlığı (sayfa başlığının HTML etiketi), meta açıklama etiketi (okuyucuyu arama motoru sonuç sayfasından [SERP] web sitesine çekmek için önemlidir), alt resim etiketleri: bunların hepsi bir web sitesi tasarlarken önemli unsurlar.

Seviye 5. "Yayınla" düğmesini tıklamadan önce kendinize sormanız gereken sorular
Super Mario, "Web Sitesini Yayınla" düğmesini tıklamak üzeresin, ama ... eksik bir şey mi var? Evet! Alan adı
Bir sitenin alanı nedir? Söylemeye gerek yok, web sitenizin adresi çok önemlidir.

Bir alan adı seçerken kendinize hangi soruları sormalısınız?

Hatırlamak kolay mı?
Kısa mı?
Ne yaptığınızı açıklıyor mu?
SEO için anahtar kelimeler içeriyor mu?

Peki web barındırma hizmeti satın alma hakkında - web sitesinin "sanal otopark"? Ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu hesaplayın - ortalama 1 resim "ağırlığında" 80 KB ve 500 sayfalık metin yaklaşık 1 MB (1000 KB) ağırlığındadır ve ihtiyaçlarınıza en uygun barındırma çözümünü seçin.

SEVİYE 5 İ GEÇMEK İÇİN İPUÇLARI

Metin yazarı Doğukan ' a göre iyi bir alan adı olmalı: kısa ya da çok uzun değil ... hatırlaması kolay ... orijinal, başka bir deyişle, benzersiz ve yaratıcı olarak rakiplerinizinkinden farklı. Çekici .... olumlu, eğlenceli, hoş duygular uyandırıyor. Akılda kalıcı.

Seviye 6. Sosyal medya ve ağ oluşturma. Ölmeyen tavsiye ve haberler
Haydi Süper Mario! Altıncı seviyedesin, web siteni yayınladın!
Şimdi eğlenceli kısmı geliyor. Promosyon! Aslında, önce bir konuşma olmalı. Kendinizi tanıtmadan önce çevrimiçi bir topluluk oluşturmanız gerekir. Kullanılacak araç nedir? Harry Potter'ı öğretirken Profesör Snape gibi sosyal medya pazarlaması, zor, belirsiz ve anlaşılması zor. Ancak, kavramları öğrenirseniz, bu bilgi sizin kurtuluşunuz olacaktır.

Başlamak için en iyi sosyal medya aracı Facebook'dur, bu yüzden çabalarınızı bir Facebook sayfasını nasıl tanıtacağınıza odaklayın. Size "altın oranın" doğru içerik karışımını belirlemekten oluştuğunu açıkladım.

Seviye 7. Pazarlama. Şimdi zor kısım geliyor
Süper Mario, neredeyse geldik. Son bir seviye ve bir ağ süper kahraman olacak.
Bu düzeyde, internette nasıl reklam verileceğini ve özellikle Google'da nasıl reklam verileceğini öğreneceksiniz. Bu tavsiye girişimler içindir, bu yüzden dikkat edin.

İşte başlıyoruz ... işletmenizi İnternet'te nasıl tanıtabilirsiniz? İki yol var.

Küçük bir işletme misiniz?

   Bir Google My Business hesabı açın ve inceleme isteyin. Çok iyi bilinmeyen yeni bir özellik olan Google Yayınları ile denemeler yapın.
   NAP bilgilerini (Ad, Adres, Telefon) Sarı Sayfalara, yerel dizinlere veya TripAdvisor veya Yelp gibi inceleme sitelerine girin.
   AdWords kampanyalarıyla Google'da veya bağlı kuruluş pazarlamasına sahip diğer sitelerde gelişmiş reklamcılık stratejilerini deneyin.


El yapımı bir marka, bir esnaf mısınız veya henüz bir işletme olarak kurulmamış mısınız?

   Sektörünüzde en aktif olan çevrimiçi topluluklara katılın: görüş ve önerilere evet, spama hayır deyin.


Sonuç? Düşük maliyetle etkili bir tanıtım stratejisi.

Sonuç


Tebrikler Süper Mario. Sen yaptın! Artık ihtiyacınız olan tüm araçlara sahipsin. Başarılı bir web sitesinin nasıl planlanacağını öğrenmek tıpkı oyun oynamak gibidir. Ne için bekliyorsun? Kılavuzu uygula  ve webi fethet!Yorum yok

İçeriğe dön