blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

İşletmeyi sosyal medyada tanıtmanın doğru yolu

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Kılavuzlar ve İpuçları · 13 Eylül 2020
İşletmenizi Sosyal Medyada Tanıtmanın Doğru Yolu

İşletmenizi sosyal medyada tanıtmak, İnternet'in sunduğu fırsatlardan yararlanmanın en profesyonel yollarından biridir. Diğer birçok avantajın yanı sıra geniş bir hedef kitleye ulaşmanıza, trafiği ve dönüşümleri artırmanıza ve şirketinizin profilini yükseltmenize olanak tanır. İşletmenizi tanıtmaya başlamak için nasıl bir sosyal medya platformu seçeceğinize bir göz atalım.

Sosyal Medya İşletmenizi Tanıtmak İçin Neden Önemlidir?

SMM - sosyal medya pazarlaması - geleneksel, çevrimdışı tanıtım ile karşılaştırılırken, aşağıdaki avantajlar netleşir:
• Reklamlarla yeni müşteriler kazanmak için uygun bir fiyat: sosyal medya pazarlamanızı değerli hedef kitlelere ulaşmak için yapılandırabilirsiniz;

• Geniş bir kitleye hedeflenmiş erişim Dünya çapında 3,2 milyar insan sosyal medyayı kullanıyor;

• müşterilerden hızlı geri bildirim ve anında yanıt verme yeteneği;

• Müşteriler arasında artan marka sadakati. İyi sosyal medya pazarlaması, agresif reklamcılık ile ilgili değildir, daha çok iletişim kurmak ve yararlı içerik oluşturmakla ilgilidir. Bu, eğlenceden yarışmalara, özel tekliflere ve resmi olmayan iletişimlere kadar uzanır.
İşletmenizi Sosyal Medyada Tanıtmanın Ana Adımları

İşletmenizi sosyal medyada nasıl tanıtıyorsunuz? Öncelikle hazırlanmak için atmanız gereken birkaç adım var:

1. Bir hedef belirleyin. Neden bir şirket hesabı oluşturduğunuzu ve promosyonlarınızdan ne gibi sonuçlar beklediğinizi anlamanız gerekir. Bu hedeflerin belirli olması gerekir: kesin zaman dilimleri, kazanmayı beklediğiniz kâr ve yatırdığınız toplam tutar. Örneğin, "Bir yılda 2.000 $ yatırım yaparak web sitesinin dönüşüm oranını% 45 artırın."

2. Promosyonunuz için bir platform seçin. Şirketiniz için en iyi sosyal medya platformu, şirketinize, ürününüze, konumunuza ve hedef kitlenize bağlıdır. Platformunuzu seçmek için bir ön pazar analizi yaparak, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını inceleyerek ve rakiplerinizin ne tür sosyal ağları kullandığına bakarak başlayın.

3. Sayfanızı oluşturun ve yayınlayın. Neredeyse her sosyal medya platformu, ayrı bir işletme hesabı (Facebook, Instagram, Pinterest) oluşturma seçeneği sunar. Profiliniz, hedef kitlenizin ilgisini çekmek, içerik geliştirmek, analitik almak ve işinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz bir dizi araç içerir. Ana göreviniz, hesabınız için görsel markalama öğeleri oluşturmaktır (bir profil resmi, bir başlık ve bir sayfa açıklaması dahil).

4. Sayfanızı içerikle doldurun. Bir şirket profili özel bir sayfa değildir. Gönderilerinizin sıklığı, tek tip bir stilin (grafikler ve metin) korunması ve bilgilendirici veya eğlenceli makalelerle değişen reklam materyalleri, şirket sayfanız için önemli faktörlerdir. Malzemelerinizin kalitesine öncelik verin: Hata yapmaktan kaçının ve belirli insan gruplarını rahatsız edebilecek konulardan kaçının. Ayrıca, gönderi yayınlama sıklığınıza da dikkat etmelisiniz (özellikle hedef kitleniz arasında en büyük faaliyet dönemlerinde). Bu nedenle sayfanızı önceden planladığınız bir içerik yayınlama programı kullanarak doldurmalısınız.

5. Bir izleyici kitlesi oluşturmak. Bu kapsamlı bir iştir: sürekli olarak gönderiler hazırlamanızı ve yayınlamanızı, yorumları yanıtlamanızı, incelemelere ve eleştirilere yanıt vermenizi, reklamlarınızı yapılandırmanızı, ölçümleri izlemenizi ve analiz etmenizi, stratejinizi uyarlamanızı vb. Gerektirir.


İşletmenizi Tanıtmak İçin Doğru Sosyal Ağı Nasıl Seçersiniz?
Markaların tanıtımı açısından dünyanın en popüler sosyal ağlarının özelliklerine ve ayırt edici özelliklerine bir göz atalım.

FACEBOOK
Bu, 2,2 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile dünyanın en büyük sosyal ağıdır. İşletmenizi Facebook'ta tanıtmanın birçok avantajı vardır: Birincisi, hemen hemen her sektör için bir hedef kitle vardır ve ikincisi, izleyicileri genellikle güvenilir yetişkinlerdir.

Facebook kullanıcıları yüksek kaliteli içeriği takdir ediyor. Markalar, kullanıcı davranışları hakkında bilgi toplamak, Facebook Messenger botlarını kişiselleştirmek ve düzinelerce başka özellik için farklı ücretli tanıtım araçları, performans analizi ve Facebook Pixel arasından seçim yapabilir.


Genel olarak, bu, tüm iş sektörleri için en iyi sosyal ağ olarak kabul edilir (sitenin politikaları veya yasalar tarafından yasaklananlar hariç). Promosyonlarınızın etkinliği doğrudan tanıtıma bağlıdır.

TWİTTER
Twitter kısa mesajlarıyla tanınır. Bunların en ilginci, kullanıcıların retweetleri tarafından hızla yayılır. Twitter'da pazarlamayı, halkı hızlı bir şekilde bilgilendirmek ve kullanıcıları web sitenize çekmek (trafiği artırmak) için bir fırsat olarak düşünün. Bu sosyal medya platformu, markalara reklam araçları sunuyor.Genel olarak fikir birliği, bu platformun aktif ve sosyal katılımı olan şirketler için uygun olduğudur. Devam eden olaylarla ilgili haberleri kısaca paylaşan günde 3-5 tweet atabiliyorsanız  bu sosyal ağ markanız için doğru.

INSTAGRAM
Bu ilerici platform hızla büyüyor. Ana özelliği, içeriğin görseller, fotoğraflar ve kısa videolar şeklinde gönderilmesidir. Daha genç bir kitleye ev sahipliği yapan bu alan, giyim, aksesuar, mobilya ve diğer markaların daha estetik değere sahip müşterileri hızla dönüştürmesine olanak tanır. Elbette Instagram'ı iş için kullanabilirsiniz (yüksek kaliteli içerik oluşturmak ve yayınlamak). Aynı zamanda reklam araçları sağlar.Genel fikir birliği, Instagram'ın devam eden satışları teşvik etmenize ve hedef kitlenizi büyütmenize yardımcı olabileceğidir. Hedef kitlesine güçlü duygular veya güzel ürünler sunan firmalar için tavsiye edilir.


PINTEREST
Instagram gibi bu site de ağırlıklı olarak görsel içeriğe odaklanıyor. Pinterest'te reklam vermek, ürün ve hizmet sunan markalar için avantajlıdır. Kullanıcılar genellikle "alışveriş istek listeleri" oluşturmak için bu sosyal medya platformunu ziyaret ederler: beğendikleri ürünleri planlanan satın alma listesine ekler. İstatistiklere göre kullanıcıların % 21'i bu listelere ekledikleri ürünleri satın almıştır.Genel fikir birliği şudur: Pinterest, gösterecek bir şeyi olan tüm işletmeler için önerilir. Başarılı olmak için, benzersiz ve ilgi çekici bir sayfa düzeniyle çekici, güzel içerik sunmanız gerekir.

Herhangi Bir Sosyal Ağda İşletmenizi Tanıtmak için 3 Strateji
İçerik pazarlaması, topluluk yönetimi, viral pazarlamanın yanı sıra organik ve hedefli reklamcılık, neredeyse tüm bu web sitelerinde önemli olan marka profillerini tanıtmak için kullanılan yöntemlerdir. Ancak yöntem ve araçlardan bir adım geriye gidersek ve genel tanıtım stratejilerine odaklanırsak ne olur?

KİTLENİZİ DİNLEYİN
Tüm görüşlere saygı gösterin. Her yorumcuya teşekkür edin. Her soruyu cevaplayın. Eleştiriyi dikkate alın ve durumu anlamaya çalışın.

Örnekte görüldüğü gibi,


Olumsuz olanlar da dahil olmak üzere takipçilerinizden gelen tüm görüşler markanız için faydalıdır. Müşterilerin olumsuz duygularını gösterirler ve bir ürün veya hizmeti iyileştirmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilirler. Bu yüzden şunları yapmalısınız:
• müşterilerinizin sayfanızda yazdığı her şeyi okuyun. Tartışmalara katılın;
• Müşteri görüşleri hakkında fikir edinmek için anketler yapın;
• sorunları (olumsuz yorumları) çözüme çevirin.

UZMANLIĞINIZI GÖSTERİN
Hedef kitlenize yeni bilgiler sunan içerik yayınlayın. Uzmanlığınızı açıkça sunun. Şirketiniz ve ürününüz hakkında konuşun. Sektörünüzde profesyonel bir oyuncu olduğunuzu gösterin. Ne yapabilirsin?
• dahil olan insanlar ve teknolojinin yanı sıra ürünlerinizin nasıl oluşturulduğunu gösteren videolar çekmek;
• ürününüzü kullanmak için talimatlar (video formatında) yayınlayın;
• Şirketinizin temsilcilerinin kamuoyuyla bilgi paylaştığı bir dizi gönderi geliştirin.Denge anahtardır: Mevcut sosyal ağ için ilginç ve uygun formatlar kullanın, ancak yetersizliğe yer bırakmayın. İçerik oluşturduğunuzda, şirketinizin uzmanları güçlerini SMM'yi yöneten yaratıcı ekip ile birleştirmelidir.


KALİTE KRALDIR
Formül basit: 100 "rastgele insan" yerine markanızın 10 gerçek hayranını kazanmak en iyisidir. "Günaydın", "iyi günler" ve "iyi akşamlar" yazan 10 gönderi yerine günde 1 ilginç gönderi yayınlamak daha iyidir. Yazım hatalarının veya belirsizliğin itibarınızı azaltmasına izin vermektense her kelimeyi düzeltmek ve iki kez kontrol etmek daha iyidir. Kaliteli sosyal medya içeriği şunları içerir:
• ipuçları, talimatlar ve profesyonel görüşler;
• gerçek vakalar ve başarı hikayeleri;
• haberler ve önemli güncellemeler;
• markanın liderlerinin düşünceleri ve görüşleri;
• izleyicilerinizin ilgisini çekebilecek kitap ve film seçimleri;
• diğerleriyle kesişen ilginç gönderiler.

Yararlı Promosyon Araçları
SMM uzmanlarıyla çalışmadan bir tanıtım kampanyası başlatmaya karar verirseniz, sayfalarınızı tasarlamak ve içeriğinizi oluşturmak için bu araçları kullanabilirsiniz:

1. Logaster - fotoğraf gönderirken profil resimleri, kapak resimleri ve filigranlar oluşturmak için kullanabileceğiniz bir logo oluşturucu.

2. Sproutsocial - çeşitli sosyal ağlar için doğru formatlarda resimleri düzenlemek için basit bir araçtır.

3. Crello - bir şirket profili için kapak tasarımları geliştirme asistanı. Kendi fotoğraflarınızı kullanabilir veya hizmetin resim kitaplığından seçim yapabilirsiniz.

4. Pexels - şirket profilleri için gönderi ve kapak resimleri oluşturmak için ücretsiz fotoğraflardan oluşan bir galeri.

Sonuç
Birçok marka için şirketi sosyal medyada tanıtmak önceliklidir. Yeni kitleleri yakalama, işi artırma ve olumlu bir itibar oluşturma yeteneği çok çekicidir. İlk adımlarınızı atmadan önce hedeflerinizi belirlediğinizden, doğru siteyi seçtiğinizden ve yüksek kaliteli içerik yayınlamak için sağlam bir plan oluşturduğunuzdan emin olun. Başarı kriterleri: Halkınıza saygı, ayrıntılara dikkat ve uzmanlık odaklı bir yaklaşım.Yorum yok

İçeriğe dön