blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Kişisel marka bilinci oluşturma hakkında bilmeniz gereken her şey.

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Rehberler ve İpuçları · 23 Mart 2020
Bugün başarılı bir kariyere giden yol sadece "çevrimdışı" adımları değil aynı zamanda çevrimiçi bir yolculuğu da içermektedir. Aslında, ister ilk işinizi arıyor olun  ya da kariyerinizi dijital alana genişletiyor olun, kişisel markanın pazarda öne çıkmanıza yardımcı olabileceğini bilmelisiniz. Peki kişisel markanızı nasıl yaratıyorsunuz? Neye dikkat etmelisiniz? Peki kişisel markalaşma gerçekten nasıl çalışıyor? Tüm bu soruları profesyonel bir pazarlama ve iletişim uzmanı Silvia Pettinicchio'ya sorduk.

Kişisel markalama nedir
Silvia, bugünlerde kişisel markalaşmanın gündemde yer almasına rağmen, aslında çok eski bir uygulama olduğunu açıklıyor. Şirketler markaları geliştirdikçe, onlarca yıldır pazarlama tarafından üstlenilen bir rol, kişisel markalaşma, imajları, becerileri ve deneyimleri kullanarak kendinizi kendi profesyonel ortamınıza stratejik olarak yerleştirme pratiğidir. "Her zaman kişisel markanın üçlü bir yaklaşımla oluşturulduğunu söylüyorum: bir şeyi nasıl yapacağını bilmek, bunu yapmak ve başkalarına bildirmek" diyor Silvia. "Çalışan kişisel bir marka sadece mesajlaşma ve görüntülerden ibaret değildir." Her şeyden önce, yetenekleriniz, yetenekleriniz ve deneyimleriniz üzerine kurulmalıdır; ancak daha sonra tüm bunları başkalarına iletmeyi düşünmeye başlamalısınız. "Kişisel markalarını yalnızca mesajlaşma veya görünümler temelinde inşa eden ve kendilerini her ne pahasına olursa olsun ortaya koyan, ancak alanlarında derinlemesine becerilere sahip olmayan kişiler er ya da geç maruz kalma anlamına gelir.Bu, yetenek ve deneyime sahip herkesin de çevrimiçi varlığını öğrenmesi gerektiği anlamına gelir, aksi takdirde yeteneklerine rağmen gölgelerde kalma ve tanınmayı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Kim kişisel bir marka yaratmalı ve ne zaman yaratmalı
Hiçbir alan kişisel markanın dışında değildir. Herkes markasını geliştirmelidir. İster profesyonel, ister iş insanı olun, ister bir kurumda çalışın ... Hem kariyer yapmak, hem de müşteriler ya da daha yüksek kalitede iş arkadaşları ve ortak çalışanlar bulmak isteyenler. Görünürlüğünüz büyüdükçe, etkiniz de artacaktır. Her sosyal medya ağında kişisel bir profilinizin olması gerekmez. Bir web sitesine sahip olmak, yeteneklerinizi "etkili" olmak için kullanmak istediğiniz alanı ve sektörü açıkça tanımladıktan sonra atmanız gereken ilk adımlardan biridir. Ardından, ne kadar zamanınız olduğunu değerlendirmeniz ve buna göre en uygun platformları seçmeniz gerekir: çevrimiçi olarak daha az profile sahip olmak daha iyidir, ancak her yerde eski, ıssız hesaplara sahip olmaktan çok onları güncel tutmak daha iyidir.

Kişisel bir marka nasıl oluşturulur? En iyi pazarlama stratejileri nelerdir?
Silvia, "Her şeyden önce yeteneklerinizi, becerilerinizi ve sizi rakiplerinizden ayıran şeyi tanımlamanız gerekecek. Pazarlamada buna 'Benzersiz Değer Teklifiniz' diyoruz." Anlatınızı oluşturmak ayrıca bir üçlü yaklaşım içerir: yetenek / beceri, tutku, hedef pazar. Etkili olabilmek için kendinizi analiz etmeniz, güçlü noktalarınızı, yeteneklerinizi ve becerilerinizi tanımlamanız ve hangilerinin en güçlü, en tutkulu olduğunuzu seçmeniz gerekir. Bu, içeriğinizi konuşurken ve oluştururken daha sezgisel ve güvenilir olmanıza yardımcı olur. Son olarak, yetenekleriniz için bir pazar seçmeniz ya da daha doğrusu pazardaki bir boşluğu seçmeniz gerekir: Yeteneklerin çözebileceği bir ihtiyaç veya bir sorun, ki bu açıkça bir ekonomik değere bağlanır.

Kişisel markanın yetkileri ve faydaları
Gördüğünüz gibi, kişisel markalaşma güçlü bir araçtır. Silvia bunu açıklamak için sıklıkla bir metafor kullanır. "Çok kalabalık bir odada, aynı giyinmiş insanlarla dolu, belki gri renkte, hepsi aynı yükseklikte ve hepsi aynı anda konuştuğunu düşünün. Şimdi bir tabure  yakaladığınızı ve kırmızı bir takım elbise giydiğinizi düşünün. O elbiseyi giyip tabureye çıkıp konuşmaya başlar başlamaz, büyülü bir şey olur: insanlar sizi hemen fark edecek ve sizi dinleyecek. " İyi bir kişisel marka stratejisinin arkasındaki fikir budur: fark edilme ve duyulma şansınızı artırma.

Sonuç olarak, günümüz toplumunda kişisel markalaşma, başkalarının sahip olamayacağı “ekstra bir şey” elde etmek için çok önemlidir. Dikkatle yönetilen bir web sitesi ve sosyal medya kanallarında konumlandırma, başarılı olmanıza yardımcı olacak iki kolay adımdır.

Bir örneğe mi ihtiyacınız var? Belki bir fotoğrafçısınız ve düğün veya etkinlik fotoğrafçılığı konusunda özellikle tutkuluyorsunuz. Bu alanda kapsamlı bir deneyim geliştirdiniz ve etkinlikleri için bir fotoğrafçı kiralamak isteyenlerin ihtiyaç ve endişelerini tamamen biliyorsunuz. Yeteneğinizi ve kitlenizi belirledikten sonra, hedef pazarınızın ihtiyaçlarına cevap vererek becerilerinizi vurgulayan bir web sitesi veya blog oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için bir içerik planına ihtiyacınız olacak. İçeriğinizi planlamak, konuya, kanala ve tarihe göre düzenlemek, görünürlüğünüzü yöntematik olarak artırmanıza yardımcı olacak.

Sonraki: Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medyada tartışmalara katılmak da düşüncelerinize güvenilirlik katabilir ve kişisel markanızı farklı kanallarda oluşturmaya başlamanıza yardımcı olabilir.

        
        Yorum yok

İçeriğe dön