blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

İşletmeyi sosyal medyada tanıtmanın doğru yolu

Cemgil Ünlü
Published içinde Kılavuzlar ve İpuçları · 13 Eylül 2020
İşletmenizi Sosyal Medyada Tanıtmanın Doğru Yolu

İşletmenizi sosyal medyada tanıtmak, İnternet'in sunduğu fırsatlardan yararlanmanın en profesyonel yollarından biridir. Diğer birçok avantajın yanı sıra geniş bir hedef kitleye ulaşmanıza, trafiği ve dönüşümleri artırmanıza ve şirketinizin profilini yükseltmenize olanak tanır. İşletmenizi tanıtmaya başlamak için nasıl bir sosyal medya platformu seçeceğinize bir göz atalım.

Sosyal Medya İşletmenizi Tanıtmak İçin Neden Önemlidir?

SMM - sosyal medya pazarlaması - geleneksel, çevrimdışı tanıtım ile karşılaştırılırken, aşağıdaki avantajlar netleşir:
• Reklamlarla yeni müşteriler kazanmak için uygun bir fiyat: sosyal medya pazarlamanızı değerli hedef kitlelere ulaşmak için yapılandırabilirsiniz;

• Geniş bir kitleye hedeflenmiş erişim Dünya çapında 3,2 milyar insan sosyal medyayı kullanıyor;

• müşterilerden hızlı geri bildirim ve anında yanıt verme yeteneği;

• Müşteriler arasında artan marka sadakati. İyi sosyal medya pazarlaması, agresif reklamcılık ile ilgili değildir, daha çok iletişim kurmak ve yararlı içerik oluşturmakla ilgilidir. Bu, eğlenceden yarışmalara, özel tekliflere ve resmi olmayan iletişimlere kadar uzanır.
İşletmenizi Sosyal Medyada Tanıtmanın Ana Adımları

İşletmenizi sosyal medyada nasıl tanıtıyorsunuz? Öncelikle hazırlanmak için atmanız gereken birkaç adım var:

1. Bir hedef belirleyin. Neden bir şirket hesabı oluşturduğunuzu ve promosyonlarınızdan ne gibi sonuçlar beklediğinizi anlamanız gerekir. Bu hedeflerin belirli olması gerekir: kesin zaman dilimleri, kazanmayı beklediğiniz kâr ve yatırdığınız toplam tutar. Örneğin, "Bir yılda 2.000 $ yatırım yaparak web sitesinin dönüşüm oranını% 45 artırın."

2. Promosyonunuz için bir platform seçin. Şirketiniz için en iyi sosyal medya platformu, şirketinize, ürününüze, konumunuza ve hedef kitlenize bağlıdır. Platformunuzu seçmek için bir ön pazar analizi yaparak, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını inceleyerek ve rakiplerinizin ne tür sosyal ağları kullandığına bakarak başlayın.

3. Sayfanızı oluşturun ve yayınlayın. Neredeyse her sosyal medya platformu, ayrı bir işletme hesabı (Facebook, Instagram, Pinterest) oluşturma seçeneği sunar. Profiliniz, hedef kitlenizin ilgisini çekmek, içerik geliştirmek, analitik almak ve işinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz bir dizi araç içerir. Ana göreviniz, hesabınız için görsel markalama öğeleri oluşturmaktır (bir profil resmi, bir başlık ve bir sayfa açıklaması dahil).

4. Sayfanızı içerikle doldurun. Bir şirket profili özel bir sayfa değildir. Gönderilerinizin sıklığı, tek tip bir stilin (grafikler ve metin) korunması ve bilgilendirici veya eğlenceli makalelerle değişen reklam materyalleri, şirket sayfanız için önemli faktörlerdir. Malzemelerinizin kalitesine öncelik verin: Hata yapmaktan kaçının ve belirli insan gruplarını rahatsız edebilecek konulardan kaçının. Ayrıca, gönderi yayınlama sıklığınıza da dikkat etmelisiniz (özellikle hedef kitleniz arasında en büyük faaliyet dönemlerinde). Bu nedenle sayfanızı önceden planladığınız bir içerik yayınlama programı kullanarak doldurmalısınız.

5. Bir izleyici kitlesi oluşturmak. Bu kapsamlı bir iştir: sürekli olarak gönderiler hazırlamanızı ve yayınlamanızı, yorumları yanıtlamanızı, incelemelere ve eleştirilere yanıt vermenizi, reklamlarınızı yapılandırmanızı, ölçümleri izlemenizi ve analiz etmenizi, stratejinizi uyarlamanızı vb. Gerektirir.


İşletmenizi Tanıtmak İçin Doğru Sosyal Ağı Nasıl Seçersiniz?
Markaların tanıtımı açısından dünyanın en popüler sosyal ağlarının özelliklerine ve ayırt edici özelliklerine bir göz atalım.

FACEBOOK
Bu, 2,2 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile dünyanın en büyük sosyal ağıdır. İşletmenizi Facebook'ta tanıtmanın birçok avantajı vardır: Birincisi, hemen hemen her sektör için bir hedef kitle vardır ve ikincisi, izleyicileri genellikle güvenilir yetişkinlerdir.

Facebook kullanıcıları yüksek kaliteli içeriği takdir ediyor. Markalar, kullanıcı davranışları hakkında bilgi toplamak, Facebook Messenger botlarını kişiselleştirmek ve düzinelerce başka özellik için farklı ücretli tanıtım araçları, performans analizi ve Facebook Pixel arasından seçim yapabilir.


Genel olarak, bu, tüm iş sektörleri için en iyi sosyal ağ olarak kabul edilir (sitenin politikaları veya yasalar tarafından yasaklananlar hariç). Promosyonlarınızın etkinliği doğrudan tanıtıma bağlıdır.

Yorum yok

İçeriğe dön