blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

İyi bir bülten nasıl oluşturulur?En iyi uygulamalar ve ipuçları

Cemgil Ünlü
Published by Ece Taşdemir içinde Kılavuzlar ve İpuçları · 29 Mayıs 2020
İyi bir bülten nasıl oluşturulur: ipuçları ve en iyi uygulamalar

İletişiminizi geliştirmek ve işinizi geliştirmek için bir bülten mi göndermek istiyorsunuz? İyi fikir!

Haber bülteni, abonelerinizi işinizle ilgili en son haber ve etkinliklerden haberdar etmenizi sağlayan çok güçlü bir araçtır. Kişilerinizle doğrudan iletişim kurmak, onları müşterilere dönüştürme, imajınızı iyileştirme ve sadakatlerini kazanma şansınızı artırır.

Bununla birlikte, etkili bir bülten oluşturmak için bir sanat var. Öğrenebileceğiniz bir sanat, bu yüzden temellerden anlatmaya başlayayım.

Bülten nedir?
Her şeyden önce, birkaç şeyi açıklığa kavuşturayım. Daha önce haber bülteni, DEM veya işlem mesajları gibi terimler duydunuz, ancak ne anlama geldiğini ve aralarındaki farkı biliyor musunuz?

Emin olmak için hızlı bir hatırlatma:

 •    Bültenler, şirketlerin faaliyetleri hakkında onları bilgilendirmek için düzenli aralıklarla müşterilerine gönderdikleri mesajlardır. Bu, çeşitli konular içerebilir ;  yeni ürünler, şirket güncellemeleri, ipuçları, referanslar, etkinlikler, eğitim oturumları, vb. Genel olarak hedef, kullanıcıyı bir şey yapmaya ikna etmektir. Web sitesini ziyaret edin, blog'u okuyun, kaydolun bir etkinlik vb.
 •    DEM (Doğrudan E-posta Pazarlama) ise satış mesajlarına atıfta bulunur; ürünleri tanıtmak için gönderilen kısa vadeli kampanyalardır. Genellikle, bu mesajlar teklifle ilgili tüm bilgileri içeren bir Açılış Sayfasına bağlantı verir. Amaç, kullanıcıyı satın alma işlemini yapmaya ikna etmektir.
 •    Son olarak, işlem mesajları kullanıcıya geri bildirim sağlayan mesajlardır ; kayıtlarını onaylamak, sipariş veya ödeme makbuzu göndermek vb. Amaçları kullanıcının hizmete olan bağlılığını artırmaktır.

Etkili bir bülten nasıl oluşturulur?
Haber bülteninizin başarısı pek çok şeye bağlıdır. Bazıları haber bülteninin asıl düzeniyle ilgilidir, diğerleri ise abonelerinizi nasıl topladığınızla ilgilidir. Devam etmenin en iyi yolu, kullanıcıya götüren her adımı gözden geçirmek ve akılda tutulması gereken en iyi uygulamalar hakkında bilgi edinmektir.

PLATFORM SEÇİMİ
Bültenleri bir pazarlama aracı olarak kullanma konusunda ciddiyseniz, bunları normal e-posta istemciniz aracılığıyla gönderemezsiniz, yani kişisel ve iş yazışmalarınızı göndermek ve almak için kullandığınız e-posta hizmeti. Bunun iki temel nedeni vardır:

 •    1.'si Bülteniniz, kişilerinizin spam klasörüne veya daha da kötüsü, gelecekteki tüm iletilerinizi engelleyecek bir kara listede olabilir;
 •    2.'si Bu hizmetler e-posta kampanyalarını yönetmek için uygun değildir; onları kullanmak çok karmaşık olmakla kalmaz, aynı zamanda etkisiz olur.


Basit bir çözüm var. Bülteninizi oluşturma ve dağıtma adımlarını otomatikleştirerek spam klasöründen kaçma şansınızı artıracak çevrimiçi bir E-posta Pazarlama platformu kullanın.

Kullanabileceğiniz birçok platform var: E-posta pazarlama kampanyalarımız için Sendinblue'yu seçtim ve bundan çok memnunum. Bu hizmeti ücretsiz olarak deneyin derim. Kaydolduğunuzda, kişi listenizi yükleyebilir ve birkaç şablon kullanarak bülteninizi oluşturabilir, ardından ayda 9.000 e-posta gönderebilir ve kampanyalarınızın performansını gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. Bu gerçekten iyi bir araç ve şirketlerin arayıpta bulamadığı bir velinimet bence. Bu arada dil seçeneği sitede mevcut. Türkçe malasef yok.

KİŞİLERİ TOPLAMA
Platformunuzu seçtikten sonra, bir kişi veritabanı oluşturmanız gerekir.

Bunu yapmak için, web sitenize çevrimiçi bir form ekleyerek, ziyaretçileri her zaman tekliflerinizden haberdar olmaları için abone olmaya davet ederek başlayabilirsiniz. Çok fazla bilgi istemeyin. Form ne kadar uzun olursa, o kadar az kişi bunu doldurmak isteyecektir. Bilmeniz gereken tek şey isimleri ve e-postaları, daha sonra başka bilgiler de isteyebilirsiniz.


Bir ipucu, karşılığında bir şey sunmak, aboneleri ödüllendirmek için küçük bir hediye. Bu, e-kitaplar, raporlar ve kılavuzlar gibi bonus içeriği içerebilir veya onlara hoş geldiniz hediyesi olarak bir indirim kodu verebilir. Değerli bir şey sunmak abonelikleri önemli ölçüde artırır. Youtuberlar için de faydalı olabilecek bir makale. Eğer youtuberlar bunu okularsa web sayfamın reklamını yapsınlar bi zahmet :) Neyse konumuza devam edelim.

Kayıt formları bayağı iyi, ancak yaratıcı da olabilirsiniz. Her fırsatta biraz potansiyel müşteri oluşturma için doğru fırsat olabilir. Müşteri memnuniyeti formu yerine, müşterilerin sadakat kartı karşılığında mağazanızda doldurabilecekleri bir kayıt sayfası ekleyin. Bunlar, e-postalarını istemek için eşit derecede etkili yolların yalnızca iki örneğidir.

Amacınız veritabanınızı büyütmek olmalıdır. Ne kadar çok kişiniz varsa, bunları ürünleriniz / hizmetleriniz için istemcilere dönüştürmeniz için daha fazla şansınız olacaktır. Kuruluşunuz hiçbir şey satmasa bile amaç değişmez, veritabanınız ne kadar büyük olursa, yapacağınız işi o kadar çok kişi öğrenecek ve onu desteklemeyi seçecektir.

Kişi toplarken hatırlanması gereken en önemli nokta, insanların bülteninizi almayı kabul etmeleridir. Unutmayın: Birisinin e-postasını rızası olmadan kullanmak yasalara aykırıdır ve gizlilik yasalarını ihlal eder.

Her neyse, e-posta pazarlama platformları bununla başa çıkmanıza yardımcı olabilir ; bunları, kaydolma onayını içeren kayıt formları oluşturmak ve diğer yöntemleri kullanarak topladığınız kişileri içe aktarmak ve eklemek için kullanabilirsiniz.

Bu noktada, kişilerinizi satın almış oldukları ürünlere / hizmetlere değil, ifade ettikleri ilgi alanlarına ve tercihlere bağlı olarak listeler halinde düzenleyebilirsiniz. Bu ilginçtir, çünkü her listeye yalnızca en uygun içeriği göndermenize izin verir.

Başka bir şey ; veritabanınızı periyodik olarak temizlemeyi, bülteninizi uzun süre açmamış olan kullanıcıları veya abonelikten çıkmayı isteyen kullanıcıları kaldırmayı unutmayın. Hiç kimse veritabanındaki abone sayısının azalmasını görmekten hoşlanmasa da, optimize edilmiş bir veritabanı size kampanyalarınızın ne kadar etkili olduğunu değerlendirmenize yardımcı olacak daha iyi bir açık oran (daha sonra bu konuda üstünde duracağım) verecektir.

BİR EDİTÖRYAL TAKVİM OLUŞTURMA
Harika! Artık çalışmak için bir posta platformunuz ve iletişim listeleriniz var. Bülteninizin uzun vadede etkili olması için etkinliklerinizi nasıl organize edeceğinizi düşünmenin zamanı geldi. İhtiyacınız olan şey bir stratejidir.Devam etmeden ve ilk kampanyanızı göndermeden önce, aşağıdaki soruları yanıtlamak için bir dakikanızı ayırın!

 •    Dinleyicilerim kim? Haber bültenimin alıcısı kim, hedefim?
 •    Ne için hedefliyorum? Bundan ne çıkarmak istiyorum? Web sitesi trafiği, satış, müşterilerimle daha iyi ilişkiler?
 •    Ne söylemek istiyorum? Ne göndereceğim? Özel içerik, blog makaleleri, özel teklifler?
 •    Hangi postalama sıklığını takip edebilirim? Günlük haftalık aylık?
 •    Ne katma değer sunuyorum? Kişilerim neden abone olmalı ve beni takip etmeli?


Bu sorulara net yanıtlar vermeniz, haber bültenlerinizi başarıyla oluşturmanıza ve kişilerinizin beklediği, açtığı ve okuduğu e-postalar olduklarından emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Bülteniniz okuyucularınızla düzenli bir randevu olmalıdır, bu nedenle;

 •    sabit bir gönderme planı seçin ve izleyin;
 •    sunabileceğiniz en iyi içeriği seçin;
 •    bir ton, bir grafik kimliği ve tanınabilir bir yazı sesi oluşturma
 •    rakiplerinizin arasından sıyrılmak için bir yol bulun.


Hepsi tamam? Harika, şimdi ilk bülteninizi yazmaya hazırsınız!

BÜLTEN OLUŞTURMA
Başardınız! İlk bülteninizi oluşturma zamanı. İyi bir başarı şansına sahip olmak için, ilk bakışta küçük görünebilecek olanlar da dahil olmak üzere her ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir.

Gönderen
E-postanın göndereni, kişilerin konu satırını okuması ve bu nedenle e-postayı açıp açmayacağı konusunda önemli bir faktördür.E-posta göndericinizin şirketinizin / markanızın bir parçası olarak açıkça tanınabildiğinden emin olun. Biraz daha kişisel hissettirmek için, örneğin iletişim koordinatörünüz veya başkanınız gibi bir kişinin adını kullanabilirsiniz. Her şeyden önce, “yanıt yok” kullanmamaya çalışın. Birden fazla bülten göndermeniz gerekiyorsa, farklı gönderen adlarını ve e-postalarını kullanın, böylece okuyucularınız hemen farklı türdeki mesajları belirleyebilir, örneğin: support@mybrand.com ve newsletter@mybrand.com. Son olarak, spam filtrelerinden kaçınmak için gönderenin en önemli unsurlardan biri olduğunu unutmayın.

Konu
Gönderen ile birlikte, konu, haber bülteninizin sonucuna karar veren unsurdur; kullanıcının dikkatini çeker ve onları ilgilendirirse, haber bültenini açar ve okur; değilse, bülteniniz doğrudan çöp kutusuna gidecek ve tüm çabalarınız boşa gidecektir.Konunuzu yazarken net, doğrudan ve doğrudan konuya girmeye çalışın, gelen kutuları 50 karaktere kadar görüntülenir, bu nedenle en önemli bilgileri en önde iletmeye çalışın. Amacınız ikna edici olmaktır: aciliyeti (ör: “sadece bugün”) veya kıtlığı (örneğin, sonuncusu mevcut) ifade eden kelimeler kullanmayı deneyin. Okuyucuların ilgisini çekmenin iyi bir yolu soruları (ör: bizimle misiniz?), Sayıları (ör. İçin 5 ipucu ...) veya emojileri (ör. Yalnızca birkaç saat kaldı ⌛) kullanmaktır.

Ancak, güvenilirliğinize zarar verebilecek yanlış sözler vermeyin. Büyük harf kilidini kullanmaktan kaçının ve aşırı noktalama işaretleri veya spam filtreleri tarafından işaretlenip ele geçirilebilecek kelimeler kullanmayın: ücretsiz, hediye, para vb.

Ön başlık
Ön başlık, konuyu takip eden ve okuyucuya mesaj içeriğinin başka bir önizlemesini veren bir metin satırıdır. Haber bültenini açmak isteyip istemedikleri konusunda daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olur.


Kişilerinizi ikna etmek için bu öğeyi kullanın, ana konularınızı vurgulamak için 100 karakteriniz vardır. Bir ön başlık belirtmedikçe, mesajınızdaki metnin ilk öğelerinin burada görüntüleneceğini ve bunun sizin yararınıza olmayabileceğini unutmayın.

İleti
Haber bülteninizin gövdesini yazarken, kitlenizi daima aklınızda bulundurun ; bu, onlara söylemek istediğiniz şeyi iletmenin en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ters piramit yöntemini takip edebilirsiniz: Sorunun kalbine ulaşıncaya kadar önce en genel içeriğinizi, ardından daha fazla ve daha spesifik içeriği görüntüleyin. Bununla birlikte, açık ve özlü olmaya çalışın ve en önemli içeriğe liderlik edin. Herkes bültenin tamamını okumak istemez.

Bir ürünün veya hizmetin özelliklerini tanımlamak yerine getirilerini ve avantajlarını vurgulayın. İnsanlar meşguller ve neden bir şeyle ilgilenmeleri gerektiğini ve bundan ne elde edebileceklerini hemen bilmek istiyorlar.
Doğru ve kesin bilgi verin ve hem bilgilendirici hem de tanıtım içeriğiniz varsa, bir denge kurmaya çalışın. İyi bir kural, “doğru” oranın 80/20 olmasıdır.

Metninizi paragraflar halinde yapılandırarak, mümkünse madde işaretleri kullanarak ve bağlantıları hızlı bir şekilde tanımlanabilir hale getirerek, iyi bir metin ve boş alan dengesi oluşturarak ve uygun bir yazı tipi boyutu seçerek bülteninizi okumayı kolaylaştırın.

Görüntüler
Mesajınız kelimelerin yanı sıra resimler de içermelidir. Bu görüntüleri dikkatlice seçin, çünkü bülteninizi daha güzel hale getiren grafik öğeler olarak hizmet etmekten daha fazlasını yapabilirler. Görüntüler ayrıca dikkat çekebilir, önemli kavramları iletebilir, metni destekleyebilir ve anlaşılmasını ve hatırlanmasını kolaylaştırabilir.

Yüksek kaliteli görüntüler seçin; ideal olarak, profesyonelliği iletmek ve rekabetden öne çıkmanıza yardımcı olmak için oluşturulan özel grafikleri kullanırsınız. Bu mümkün değilse, stok görüntüleri zenginliği sunan Depositphotos gibi mükemmel çevrimiçi hizmetler vardır.Haber bülteninize eklemeden önce her zaman görüntünün ağırlığını optimize edin ve görüntünün indirilememesi durumunda görüntülenecek alternatif bir açıklama (ALT metni) ekleyin.

Son olarak, bir bültenin asla yalnızca görüntülerden oluşmaması gerektiğini unutmayın, çünkü bu spam olarak işaretlenme riskini önemli ölçüde artırır.

CTA
Gördüğümüz gibi, bülteninizin bir amacı vardır. Web sitenize trafik getirmek, insanların blog makalelerinizi okumasını sağlamak, ürün satmak, vb. istenen  bu eylem CTA veya Harekete Geçirici Mesaj tarafından açıkça yapılır.Aslında, CTA mesajınızın dayanak noktasıdır. Kullanıcının dikkatini çekmek ve gerçekleştirmelerini istediğiniz eylemi tamamlamaları için onlara bir düğme, tıklanabilir görüntü veya metinde köprü oluşturabilirsiniz.

CTA'larınıza özellikle dikkat edin! Net, kolay tanımlanabilir ve görsel olarak çekici olmaları gerekir. Kısa, net ve doğrudan metin kullanın. Arsız olmayın :) , ancak sormaktan korkmayın. CTA metninizi yazarken eylem fiillerini kullanın. Yapabiliyorsanız, aciliyeti veya kıtlığı vurgulayın, bir çözüm sunmaya çalışın veya bir avantajı vurgulayın. CTA ve yönlendirdiği Açılış Sayfasının tutarlı olduğundan emin olun.

Şablon
Bir bülten oluştururken görsel düzenini tanımlamanız gerekir. Bunu yapmak için hedefinizi, kitlenizi ve şirketinizin / markanızın iletişimleri boyunca sürdürdüğü imajı düşünün.

Genel olarak, gönderme platformları size haber bülteninizin grafiklerini ve içeriğini ayarlayabileceğiniz bir düzenleyici sağlar. Ayrıca, gereksinimlerinize en uygun şablonu bulmak ve özelleştirmek için göz atabileceğiniz önceden ayarlanmış şablon kitaplıkları vardır.

Bir şablon sadece iyi görünmemeli, aynı zamanda açık ve doğrusal olmalıdır. İçerikler iyi yapılandırılmış olmalı, anahtar bilgiler hemen görünür olmalı ve CTA'lar uygun şekilde vurgulanmalıdır. Kullanıcılar, haber bülteninizi açmak, kendiniz olarak tanımak ve okudukça sunduklarınızın altında kolayca yer almalıdır.

Duyarlı bir şablon çok önemlidir. Okuyucularınızın önemli bir kısmı bülteninizi akıllı telefonlarında açacak ve rahatça okuyabilmeleri gerekir.
Logonuzu üstbilgiye ve yasal bilgileri koymak ve altbilgideki bağlantıları iptal etmek gibi birkaç önemli öğeyi eklemeyi unutmayın.

Sosyal medya varlığınız varsa, altbilgideki veya hemen üst kısmındaki profillerinize bağlantı veren düğmeler de ekleyebilirsiniz.

BÜLTENİ BİTİRMEK
Bülteniniz hazır, ancak hemen "Gönder" düğmesini tıklamayın.Bunu yaptıktan sonra, geri dönüş yok! Yanlış bilgileri, yazım hatalarını veya bozuk bağlantıları düzeltemezsiniz. Test gönderimi yapmak ve konudan altbilgideki son bağlantıya kadar her şeyin doğru olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir.

Haber bülteni gönderme programlarının çoğunda, göndermek üzere olduğunuz şeyi önizlemenizi sağlayan bir özellik bulunur. Farklı e-posta istemcilerinde veya mobil cihazlarda görüntülendiğinde bülteninizin de mükemmel göründüğünü kontrol etmek için kullanın.

Her şeyin mükemmel olduğundan % 100 emin olduktan sonra, Gönder düğmesine tıklayabilir ve bu bülteni hemen tüm posta listenize anında dağıtabilirsiniz. Ya da daha iyisi, bülteninizin gönderilmesini istediğiniz tarih ve saati planlayabilirsiniz.

Bazı çalışmalar, belirli günlerden ve günün belirli saatlerinden kaçınmanın en iyi yol olduğunu göstermektedir: Örneğin, Pazartesi günleri en kötüsüdür, çünkü çalışanların gelen kutuları hafta sonu boyunca biriken mesajlarla doludur. Ne yazık ki, sihirli bir formül yok. Kişilerinizin günlük yaşamlarını ve sizin için en uygun zamanlamayı düşünün. Daha sonra, en iyi olanı bulana kadar farklı yaklaşımlar denemek.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRME
Kampanyanızı oluşturmak için gösterdiğiniz tüm çabaların ardından, gerçekten işe yaradığından nasıl emin olabilirsiniz?

Neyse ki, her şeyi ölçebilirsiniz. Gönderen platform, bülteninizi kaç kişiye gönderdiğinizi, kaçını aldığını ve kaçını açtığını (ücrete tabi olanlarda olabilir) size söyleyecektir. Ayrıca, bülteni açanların kaç tanesinin daha iyi çalıştığını ve kaç kişinin Açılış Sayfasına yönlendirebildiğinizi öğrenmek için her bağlantıyı (tıklama oranı) tıkladığını görebilirsiniz.Bu bilgileri, Google Analytics'te Açılış Sayfanızın performansı hakkında bulabileceğiniz bilgilerle birleştirerek, dönüşümleri veya bülteni tıklayan kullanıcıların kaçının ürün satın alma veya ayırma gibi hedefinizi gerçekleştirdiğini de değerlendirebilirsiniz. örneğin hizmet.

Tüm bu veriler dikkatlice toplamanız ve analiz etmeniz gereken değerli bilgilerdir. Aslında, bir sonraki bülteninizi daha da etkili hale getirmek için ayarlamanıza yardımcı olabilecek yararlı geri bildirimler sağlayabilir. Örneğin açık oranınız hayal kırıklığı yaratıyor mu? Konu satırınızı farklı yazmayı deneyin. Tıklama oranı çok düşük mü görünüyor? Belki düğmenin CTA'sı yeterince net değildir veya göz alıcı değildir, bazen performansı artırmak için bir renk değiştirmek yeterlidir.

Neyin en iyi sonuç verdiğini öğrenmek için, deneme yapın ve araştırın, deneyim kazandıkça kitlenizle iletişim kurmanın en iyi yolunu bulacaksınız.

Eğlenceli bir gerçekle bitireceğim.
Bildiğiniz gibi, bir haber bülteni gönderen herkes için en kötü kabus, spam olarak işaretlenmeleridir. Spam, önemsiz postaları ifade eder. Genellikle düşük kaliteli ve hatta kötü niyetli içeriğe sahip istenmeyen mesajlar ve reklamlar.

Peki buna neden "spam" adı verildiğini biliyor musunuz? Spam, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere'de çok popüler olan bir tür konserve etin marka adıdır. 70'lerde, bir restoranın tekrar tekrar spam tabanlı yemekler önerdiği hit Monty Python skeçi vardı.
Skeçteki garsonun dinleyicilere spam gönderdiği ısrardan esinlenerek, istenmeyen reklamlar spam olarak adlandırıldı.

Neyse ki, bu kılavuzu okuduktan sonra, artık mükemmel bültenler oluşturmak ve okuyucularınızın veya posta istemcilerinin spam olarak işaretlememesini sağlamak için en iyi uygulamaları anlıyorsunuz.Yorum yok

İçeriğe dön