blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Hızın Önemi

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Kılavuzlar ve İpuçları · 6 Mayıs 2020
Artık bir web sayfasının ne kadar hızlı yüklendiğinin Google için giderek daha önemli bir parametre olduğu açıktır.

Bu konuyla ilgili en son haberler, Mountain View tabanlı şirketin resmi blogunda, Google'ın mühendislerinin gelecekteki Chrome sürümlerinin, kullanıcıların bir sitenin yavaş yüklediğini bildirmek için belirli rozetler kullanacağını açıkladığı kısa bir gönderiden geldi.

Bu, aşağıda belirtiklerim ile  çok benzer tasarım çözümleri kullanılarak yapılabilir ; daha hızlı sayfalarda yeşil bir yükleme çubuğu bulunur; ziyaretçilerin gözünde daha yavaş olanlar cezalandırılacaktır, çünkü öncesinde bir uyarı olacak.Rozet, sitelerin ne zaman yazıldıklarını genel olarak yavaşlatacak şekilde yazıldığını ve geçmiş yükleme gecikmelerine bakarak tanımlanmasını amaçlamaktadır” diyor Google, Chromium blogunda. "Ayrıca, bir kullanıcının cihaz ve ağ koşullarına göre bir sayfanın ne zaman yavaş olacağını belirlemeyi içerecek şekilde genişletebiliriz."

Şimdilik, bu yeni çözümün masaüstü bilgisayarlara genişletilmeden önce yalnızca mobil cihazlar için benimseneceği anlaşılıyor.

Tabii ki, yavaş ve hızlı sitelerin sınıflandırılması kademeli olarak gerçekleşecektir. Bu sistemin ne zaman yürürlüğe gireceğini öğrenmekle birlikte, Google, web yöneticilerinin belki de Chromium'un kendi öğrenme platformundan yararlanarak sitelerinin performanslarını iyileştirmeye çalışmasını öneriyor.

Muhtemelen kendinize soruyorsunuz:
"Bir sitenin yükleme süresi tam olarak ne anlama geliyor?"
"Bir sitenin yükleme süresi Google için neden bu kadar önemli?"
"Sitemin yükleme süresini nasıl kontrol edebilirim?"
"Sitemin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için ne yapabilirim?"

Bu soruların tüm yanıtlarını bulmak için okumaya devam edin, böylece sayfalarınızda "yavaş" bir damganın bulunmasını önleyebilirsiniz.

"Yükleme süresi” ne demektir

Birkaç şeyi netleştirelim. "Sayfa hızı" ifadesi temel olarak bir web sayfasının sitenin ana sunucusundan indirilmesi ve istenen web tarayıcısında görüntülenmesi için gereken süreyi belirtir. Diğer bir deyişle, bir sayfanın yükleme süresi, kullanıcının tarayıcıda sayfanın tam olarak görüntülenmesi bağlantısını tıkladığı andan geçen süredir.

Bu, bir sayfanın hızının aşağıdakilere göre değerlendirildiği anlamına gelir:

  •    tarayıcının istenen kaynakları ve ilişkili HTML kodunu alması için geçen süre;
  •    tarayıcının sayfaların yükleme isteklerine yanıt vermesi için geçen süre;
  •    istenen sayfa sonunda tarayıcılarında görüntülendiğinde kullanıcının algısı.


Bu sorunu hafife almayın. Daha sonra da üzerinde duracağımız gibi, bir web sitesinin performansı kullanıcı deneyimini ve dolayısıyla arama motorları arasındaki sıralamasını etkiler. Web sitenizi geliştirirken, hedeflerinize hızlı yükleme süreleri eklediğinizden emin olun ve oluşturduğunuz her sayfa için stil ve performans arasında en iyi olanı sağlayın.

Bir web sitesinin hızı neden önemlidir?
Web sitesi oluşturucularının çoğu, görünümüne ve kişiselleştirilmesine çok yatırım yapma eğilimindedir, ancak kullanıcıların ana hedeflerinden birini göz ardı eder ; aradıklarını mümkün olduğunca hızlı ve kolay bir şekilde bulmayı.

Hızlı yüklenen bir web sitesi, mutlu kullanıcılar anlamına gelir ve bu da Google'ı mutlu eder. Aslında, arama motorları, kullanıcı deneyimine büyük önem vermektedir ve bu konuda daha üst sıralarda yer alan siteleri ödüllendirmektedir. Ayrıca, sivilceli internet bağlantısı olan mobil cihazlarda kaç kullanıcının web'de gezintiğini düşünürsek, hafif ve hızlı web sayfaları oluşturmaya odaklanmak için daha fazla nedenimiz var.

Bu 3 noktanın her birine daha yakından bakalım.

1. HIZLI WEB SİTELERİ ÖZELLİKLE KULLANICILAR ARASINDA POPÜLER

Bu, deneyimlerimizden hepimizin bildiği bir şeydir. İnternet bağlantılarımız ne kadar hızlı olursa, o kadar az sabrımız olur. Beklemeyi sevmiyoruz ve bir sayfanın görüntülenmesi çok uzun sürüyorsa, sayfayı terk edip başka bir sayfa deneriz; sonuçta, web kaynaklarla dolu!

Sektördeki çalışmalar bunu onaylıyor. Google'ın kendisi, bir sayfanın açılması 1 ila 3 saniye sürerse, kullanıcıların yüklemeyi bitirmeden önce gezinmeyi terk etme şansının % 32 olduğunu ortaya koydu. Bu yüzde, sayfanın yüklenmesi için gereken her bir saniyede bir katlanarak artar.Söz konusu site, basit bir vitrin sitesi yerine bir çevrimiçi mağaza ise, bu sorunlar daha da önemli hale gelir ; çok yavaş yüklenen sayfalar “yalnızca daha az ziyaretle değil, aynı zamanda gelir kaybıyla da sonuçlanır.

Aberdeen Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gecikmeli sayfa yükleme süresinin her saniyesi müşteri memnuniyetini % 16, sayfa görüntülemelerini % 11 ve dönüşüm oranlarını % 7 azaltır. Kullanıcıların % 46'sı iyi performans göstermeyen web sitelerine geri dönmez. Web sitesi sahiplerinin, sayfadan çıkmaya karar vermeden önce ziyaretçileri kazanmak için yalnızca 5 saniyeleri vardır. Bir mobil web sitesine erişen kullanıcıların % 74'ü yüklemesi 5 saniyeden uzun sürerse çıkış yapacaktır.

Öte yandan, daha hızlı yükleme süreleri net sonuçlar verir. Örneğin, Mozilla sayfa yükleme süresini 2,2 saniye artırdığında, Firefox indirme % 15,4 arttı ve bu da yılda 10 milyon indirme anlamına geliyor! Ve Walmart, sayfa yükleme sürelerini tıraş ettiği her saniye için dönüşüm oranlarında % 2 artış sağladı.Amazon bunu çok iyi biliyor. Jeff Bezos'un şirket mühendisleri, bir sayfanın işlenmesi sırasındaki her 100 milisaniyelik gecikmenin satışlarda % 1'lik bir kayba dönüştüğünü göstermek için özel A / B testleri kullandılar. Katalogundaki milyonlarca ürüne ve hafif bir şey olan bir ana sayfaya rağmen, Amazon onu neredeyse 1 saniyede yüklemeyi başarıyor!

Sonunda, açıktır ki kullanıcılar olarak beklemek istemiyoruz, bu yüzden web yöneticileri olarak web sayfalarımızın daha hızlı yüklenmesini ve ziyaretçi sayımlarımızın ve dönüşüm oranlarımızın çökmesini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor.

2. GOOGLE HIZLI WEB SİTELERİNİ SEVER VE SEO İÇİN İYİDİR
Kullanıcıları ne isterse, Google da onu sever, çünkü çabaları her zaman web kullanıcılarının taleplerini en iyi şekilde karşılamaktır.

Google, hızı kullanıcılar için olumlu bir deneyimin parçası olarak görüyor ve 2010'da site sıralamasını belirlerken bunu gösterge olarak kullanmaya başladı.

Temmuz 2018'de Google'ın hız güncellemesi bu çabaları hızlandırdı ve hızı önemli bir sayfa sıralama faktörü haline getirdi. O andan itibaren, aslında, tüm diğer faktörler eşit, daha hızlı sayfalar daha yavaş sayfalardan daha fazla olmaya başladı.

Tabii ki, hız, bir sayfanın konumunu belirlerken Google'ın algoritmalarının dikkate aldığı 200'den fazla sıralama faktöründen yalnızca biridir ve arama sorgusunun amacı çok önemli bir gösterge olmaya devam etmektedir. Bu, mükemmel, alakalı içeriğe sahip bir sayfanın yavaş olsa bile yüksek sıralanabileceği anlamına gelir.

Peki, Google'ın bakış açısından bir sayfa yavaş olduğunda ne olur? Daha önce söylediğim gibi, kullanıcılar beklemeyi sevmiyor. Bu nedenle, birçoğu yüklemeyi tamamlamadan önce sayfadan çıkacak veya ilk sayfayı görüntülüyorlarsa, geri kalan sayfaların yüklenmesi için daha uzun süre beklemek istemeyeceklerdir. Bu, Google Analytics'in hemen çıkma oranının artması ve sayfa ziyaretlerinin ve sitede geçirilen sürenin azalması anlamına geleceği anlamına gelir. Bunların tümü, Google'ın web sitesinin tekliflerini düşük kaliteli olarak değerlendirmesine yol açacak ve bu da sıralamaları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacak faktörlerdir. Daha düşük sıralama, sayfa ziyaretlerinde genel bir düşüşe neden olan bir takma etkisine sahiptir.

Dahası, yükleme hızları sadece sitenin sıralamasını değil, aynı zamanda nasıl dizine eklendiğini de etkiler. Google, her siteye, bu sayfayı taramak için Googlebot (Google'ın web içeriğini analiz etmek için kullandığı örümcek yazılımı) tarafından kullanılabilecek kaynak miktarı olan bir tarama bütçesi atar. Sayfa hızlarını iyileştirmek, ayrılan bütçenizi daha etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur: birkaç yavaş ve ağır sayfayı taramak için hepsini kullanmak yerine, botun web sitenize daha derinlemesine girmesine ve tüm içeriğini daha iyi dizine eklemesine izin verebilirsiniz.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, bir web sitesinin hızının SEO için neden önemli olduğu ve Google'ın iyi performans gösteren web sitelerine neden öncelik verdiği açıktır.

Geriye dönüp baktığımızda, hız güncellemesini başlattıktan bir yıl sonra Google, bir bütün olarak web ekosistemiyle ilgili bir dizi olumlu değişiklik kaydetti. Örneğin, 2018'de “yavaş” (toplamın üçte biri) olarak sınıflandırılan web trafiği oranı aslında neredeyse % 15 daha hızlı hale geldi ve ülkelerin % 95'inden fazlası hızda genel bir artış kaydetti. Bunların hepsi yavaş, düşük performanslı web siteleri için daha az yer kaplayan bir geleceğe işaret ediyor.

3. HIZLI WEB SİTELERİ MOBİL TARAMA İÇİN ÖNEMLİDİR
Mobil web'de gezinme artık masaüstü gezinmeyi aştı.

Belirli istatistiklere göre, 2017 yılında web trafiğinin % 56'sı mobil cihazlardan geldi.Veriler çevrimiçi ortamda daha fazla zaman harcadığımızı ve mobil web kullanıcılarının masaüstü kullanıcılardan daha fazla alışveriş yapma olasılığının yüksek olduğunu doğrulamaktadır.

Bunun ışığında, telefonlarında web'e göz atan kişilerin genellikle WiFi kullanmadığını ve bu nedenle daha yavaş bağlantılara sahip olduklarını belirtmek gerekir. Bu, bu kullanıcıların hızlı yüklenen hafif sayfalara ihtiyaç duyduklarını daha da net hale getirir.

Mobil tarama sırasında içerik yükleme hızlarının önemine yanıt olarak Google, 2015 yılında AMP projesini (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) başlattı. Sayfanın AMP sürümü bir dizi HTML, CSS ve Javascript'i (diğer web sayfaları gibi) temel alır ağırlığını önemli ölçüde azaltmak ve daha hızlı yüklenmesini sağlamak için kısıtlamalar eklenmiştir. Ortalama olarak, AMP sayfaları standart sayfalara göre 4 kat daha hızlı yüklenir ve 10 kat daha hafiftir. Ayrıca, AMP sayfaları Google'ın önbelleğine kaydedilir, bu da içeriklerini neredeyse anında görüntülemelerini sağlar.

StoneTemple'da yayınlanan bir araştırmaya göre, AMP'nin uygulanması sıralamaları önemli ölçüde artırıyor. Google, AMP ve sıralamalar arasında doğrudan bir ilişki olduğunu reddetmektedir, ancak yine de açık olan şey, sitenin performansında genel bir iyileşmenin yanı sıra daha iyi bir kullanıcı deneyiminin, arama motorlarının sayfanın sıralamasını belirlemek için kullandığı iki önemli gösterge olmasıdır.

Sitenizin hızını yönetme
Artık web sayfalarınızın hızlı yüklenmesinin neden önemli olduğunu anladığınıza göre, tam olarak nerede olduğunuzu bilmeniz gerekir. Yapılacak ilk şey, sayfalarınızdan birinde veya daha fazlasında hız testi yapmaktır.

Bunu hem Google hem de üçüncü taraflarca yapmak için çeşitli ücretsiz çevrimiçi araçlar vardır. İşte en popüler olanların bir listesi:

Pagespeed Insights
Bu Google'ın aracı. Kullanımı çok kolay: sitenizin URL'sini eklemeniz ve analizi çalıştırmanız yeterlidir. Araç, web sitenizi optimize etmek için bir ipucu listesi ile birlikte 100 üzerinden bir puan sağlayacaktır.

GT Metrix
Bu araç Yahoo! Google ve Firefox dahil olmak üzere diğer şirketlerle işbirliği içinde. Bu araç, Pagespeed Insights'a kıyasla daha eksiksiz bir analiz sağlar ve yalnızca Google'ın arama motoruna odaklanmaz.

Pingdom Tool
Bu araç, arama motorları yerine üçüncü taraflar tarafından geliştirilmiştir. GT Metrix ile benzer metrikleri ve özellikleri sunar, avantajı verileri tablolar halinde düzenleyerek okumayı ve yorumlamayı kolaylaştırır.

Farklı araçların testlerini çalıştırırken veya aynı testi farklı zamanlarda tekrarlarken farklı sonuçlar elde ederseniz bile endişelenmeyin. Her araç farklı parametreler kullanır ve noktaları ve süreleri farklı hesaplar. Ne olursa olsun, önemli olan puanın kendisi değil, başlangıç ​​noktanızı belirlemek, iyileştirmek için yapmanız gerekenler için öneriler almak ve yaptığınız değişikliklerin istenen sonuçlara sahip olup olmadığını görmek için performansları izlemek.

Sitenizin hızını artırma
Web sitenizin sayfalarından birinde veya daha fazlasında hız testi yaptıktan sonra, beklenen şekilde performans göstermediklerini öğrenebilirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın ; onları geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Onları birlikte ele alalım.
Ancak önce 2 şey belirtmeliyim.

Birincisi, merak ediyorsanız, optimum bir hedef hız olmamasıdır. Tabii ki, daha hızlı bir site daha iyidir. Genel olarak, ortalama 2 saniyelik yükleme süresi hedeflemelisiniz ve asla 6/7 saniyeyi geçmemelisiniz.

İkinci olarak, sayfa yükleme hızlarını artırmak için bu ipuçlarından bazılarının herkes tarafından erişilebilir olmasına rağmen, sunucuyu yapılandırmak veya sayfanın koduyla ilgilenmek gibi daha teknik olan başka yönler olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Eldeki tüm seçenekleri bilmek iyi olsa da, derinliğiniz dışındaysanız uzmanlara daha teknik süreçler hakkında soru sorabilirsiniz.

Bunu göz önünde bulundurarak, pratik tavsiyelere geri dönelim ; sitenizin yükleme sürelerini nasıl iyileştirebilirsiniz? Dikkate alınması gereken en önemli hususlardan bazıları şunlardır:

HOSTİNG

Her şey burada başlar: Siteniz iyi bir barındırma hizmeti kullanıyorsa, yanıt süreleriniz minimum olacaktır. Burada, sizin için ödeme önemli ama bu, çok ucuz bir barındırma hizmeti seçmenin, daha mütevazı performans düzeylerine ve yükleme sürelerinize eklenmiş maliyetli sürelere neden olacağı anlamına gelir.

Bu nedenle tavsiyem sadece en ucuz olanı seçmek yerine barındırma hizmetinizi çok dikkatli seçmektir. Ne tür bir site oluşturmak istediğinize bağlı olarak, en iyi fiyat / kalite oranına sahip seçeneği bulmaya çalışın.

Örneğin, yalnızca birkaç sayfalı kişisel web siteleri için paylaşılan barındırma planları yeterli olabilir. Bu en yaygın ve en ucuz seçenektir ancak web siteniz çok sayıda başka istemciye sahip bir sunucuda barındırılacaktır. Tüm bu istemciler aynı makinenin kaynaklarını (bellek, bant genişliği, disk alanı, veritabanı vb.) paylaşır ve bazıları daha fazla kaynak kullanıyorsa, diğerleri de bunun etkilerini hisseder.

Web siteniz için daha önemli ve stratejik olarak önemli profesyonel taahhüt, daha yüksek kaliteli bir barındırma hizmeti, belki de adanmış barındırma seçerek yatırım yapmaya istekli olmalısınız. Adanmış barındırma ile, her müşteri kendilerine ayrı ayrı kaynakları kullanır ; hizmetin maliyeti daha fazladır, ancak hem hizmet hem de sonuçta ortaya çıkan performans önemli ölçüde daha yüksektir.

Paylaşımlı barındırma ve özel barındırma arasındaki orta yol tüm bulut barındırma çözümlerini içerir ; bunlar paylaşılan ortamlara dayanan, ancak daha fazla kaynak ve garantili çözümlerdir.

GÖRÜNTÜLER

HTTP Arşivi'ne göre, görüntüler bir web sitesinin toplam ağırlığının ortalama % 21'ini, videolardan sonra ikincisini temsil eder.Ağır görüntüler ayrıca sayfalarınızın çok daha yavaş yüklenmesini sağlar. Neyse ki, bunları optimize etmek ve anında sonuçları görmek zor değildir.

Bir görüntüyü optimize ederken hedefiniz dosya boyutu ve kalitesi arasında doğru dengeyi bulmaktır. Dosya formatı ve sıkıştırma türünün doğru kombinasyonunu seçmek, kalitesinden ödün vermeden görüntünün boyutlarını önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir.

3 ana dosya biçiminin JPEG, GIF ve PNG olduğunu ve bilgi sıkıştırmanın kayıplı veya kayıpsız olabileceğini unutmayın.JPEG formatı, statik dijital görüntüler, fotoğraflar ve çok sayıda renk ve / veya nüanslı gölgelendirme içeren görüntüler için mükemmeldir. Kayıplı sıkıştırma kullanır, yani bilgiler kaybolabilir ve orantılı olarak çok hafif bir formatla sonuçlanır.

GIF formatı 256 renk kullanır, şeffaflığa izin verir ve hepsi kayıpsız sıkıştırma kullanarak canlandırılabilir. Bu biçim JPEG'lerden daha açıktır, bu nedenle özellikle animasyonlar, az renkli web grafikleri ve basit dijital görüntüler için kullanılır.

PNG formatı kayıpsız sıkıştırma kullanır ve iki türe ayrılır: GIF'lere benzer ancak daha küçük olan PNG-8, 256 renk kullanır ve saydamlığa izin verir; JPEG'lere çok benzeyen ancak daha büyük olan PNG-24, 16 milyondan fazla renk ve sıkıştırma olmadan bir format kullanır. PNG formatı web görüntüleri (saydamlık ve solma gerektiren logolar dahil), proses görüntüleri ve karmaşık görüntüler (boyutlara bağlı olarak fotoğraflar gibi) için kullanılır.

Bu 3 formatın özelliklerinin ve kullanımlarının bir özeti için WhoIsHostingThis üzerindeki harika infografiklere göz atın.Bazıları ücretsiz olan birçok fotoğraf rötuş programından birini kullanarak görüntülerinizi optimize edebilirsiniz. Resimlerinizi sayfalarınızda kullanılacak boyutlara kaydetmeyi unutmayın ve mümkünse Web için kaydet komutunu kullanın.

Ayrıca, seçtiğiniz web sitesi oluşturma yazılımı / hizmeti aracılığıyla mevcut seçenekleri de göz önünde bulundurmalısınız: birçoğu, içe aktardığınız görüntülerin ağırlığını en aza indirmek için araçlar, özellikler veya eklentiler sunar. Ne olursa olsun, görüntüleri web sitenize eklemeden önce optimize etmeye çalışmak her zaman buna değer.

KOD

Bir sitenin ne kadar çok unsuru varsa, gözden uzak olsalar bile, her şeyin doğru bir şekilde yüklenmesi daha fazla zaman alır.

Bu durumda, bir programcı değilseniz, sayfanın kodunu doğrudan düzenleyemezsiniz ve seçtiğiniz yazılımın veya hizmetin veya çalışmayı seçtiğiniz profesyonelin garanti ettiği kaliteye güvenmeniz gerekir.

Bununla birlikte, optimize edilmiş kodun, yararlı özellikler eklemeden tartabilen herhangi bir öğe olmadan, temiz ve hafif kod olduğunu da bilmeniz önemlidir. Bu yüzden kod küçültme - boşlukların ve satır sonları gibi yorumların veya yabancı karakterlerin ortadan kaldırılmasına atıfta bulunan - siteleri daha hızlı hale getirmeye yardımcı olur: bu yüzden mümkünse bu seçeneği belirleyin.

REKLAMLAR

Web sitenize reklam eklemeye karar verirseniz, ne tür bir kod uyguladıklarına dikkat edin ; genellikle, sayfalarınızı yavaşlatan ağır, optimize edilmemiş kod türüdür. Aşırı reklamlara bağlı yavaş yükleme hızları kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkiler. Burada maliyet-fayda ilişkisini değerlendirirken dikkatli olun. Sonunda bunun bu çabaya değmeyeceğini fark edebilirsiniz.

Hepsi bu mu?

Hayır! Sayfa yükleme sürelerinizi hızlandırmak için uygulayabileceğiniz başka ipuçları da vardır: örneğin, sitenizin önbelleğini daha iyi çalışması için yönetebilir veya gzip sıkıştırmasını etkinleştirebilirsiniz.

Daha önce söylediğim gibi, bu adımların bazıları belirli teknik beceriler gerektirirken, diğerleri hemen hemen herkes tarafından erişilebilir. Önemli olan, bir site sahibi ve / veya yazar olarak, sayfalarınızın hızlı bir şekilde yüklenmesinin ve iyi performans göstermesinin ne kadar önemli olduğunu anlamanız ve en iyi sonuçları almak için ne yapacağınızı veya ne isteyeceğinizi bilmeniz gerekir.Yorum yok

İçeriğe dön