blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Yapısal veri nedir ve neden SEO için kullanılır?

Cemgil Ünlü
Published by Dilara Aksoy içinde Kılavuzlar ve İpuçları · 20 Haziran 2020
Yapısal veri nedir ve neden SEO için kullanılır?

Her gün, hatta günde birkaç kez yapıyoruz. Bir tarayıcı penceresi açıyoruz ve Google'dan bir soruyu yanıtlamasını, bilgi bulmasını veya sadece merakımızı tatmin etmesini istiyoruz.

İster iş ister kişisel hayatımızla ilgili olsun, her zaman hızlı ve doğru bir cevap bekliyoruz ve kredisi için Google bizi tatmin etmek için elinden geleni yapıyor.

Ama bunu nasıl yapıyor? Gerçekten aradığımız şeyi nasıl anlıyor?

Bu önemsiz bir soru değil zira dünyanın en yaygın kullanılan arama motorunun nasıl çalıştığını anlamak aslında web sitelerimizi daha iyi dizine eklenmesini sağlayacak şekilde nasıl oluşturulacağını öğrenmek ve bu nedenle kendimizi belki de ilk sayfada bile daha iyi konumlandırmak anlamına gelir.

Bu kılavuzda, Google'ın doğal dili nasıl anlamaya çalıştığını ve yapılandırılmış verileri kullanarak nasıl yardımcı olabileceğimizi tartışacağız. Ne olduğunu, nasıl kullanılacağını ve en önemlisi bize hangi avantajları getirebileceğini daha iyi anlayacağız.

Anahtar kelimelerden arama amacına
Meta veriler: verileri tanımlayan veriler
Yapısal veri nedir?
Schema.org nedir?
Yapısal veriler nasıl eklenir?
Google yapılandırılmış verileri nasıl kullanır?
Parçacıklar ve Zengin Parçacıklar
Yapısal verilerin faydaları
Yapısal veri ve sesli aramalar
Sonuçlar

Anahtar kelimelerden arama amacına
Bir örnekle başlayalım ; diyelim ki bir arama yapmak istiyorsunuz ve “Merkür” yazdınız.

Arama motorunun sadece anahtar kelimelerle eşleşen sayfaları aradığını düşünüyorsanız, bazı şeylerin değiştiğini söylediğim için üzgünüm. Google, algoritmalarındaki 2013 ve 2015 güncellemelerinden bu yana doğal dil analizi ve yapay zeka getirdiğinden beri yazdıklarımızı “anlamaya” çalışıyor. Şimdi anlambilim Google aramalarında önemli bir faktör haline geldi.

Örneğimize tekrar bakalım. Google sadece “Merkür” kelimesini içeren dosyaları aramakla kalmaz, bunun yerine arama amacımızı anlamaya çalışır. Gezegenle mi yoksa elementle mi ilgileniyoruz?

İnsanlar olarak, bu tür belirsizlikleri az çok otomatik olarak çözebiliriz. Ancak arama motorları için biraz daha karmaşıktır. Google, dil ipuçlarını kullanarak dilsel belirsizliklerin üstesinden gelmeye ve taleplerimizin yanı sıra web sayfalarında sunulan içerikleri de anlamaya çalışır.

Ancak bir arama motoru içeriğin ne olduğunu nasıl bilir? Meta verileri okuyarak.

Meta veriler: verileri tanımlayan veriler
Basitçe tanımlanmışsa, meta veriler diğer verileri tanımlayan verilerdir.

Bu yeni bir kavram değil. Mesela, kütüphaneciler kitapları daha hızlı bulabilmek için kategorilere ayırmak için meta verileri kullanıyorlar. Örneğin:


“Başlık”, “Yazar”, “Yıl” ve “Yayınevi”, verileri kategorilere ayırmaya yarayan meta verilerdir.

Meta verilerin çalışması için herkesin anladığı bir sınıflandırma sistemini izlemesi gerekir. Başka bir deyişle, sistemin başarılı olabilmesi için herkesin izlediği bir standart, bir dizi kural olmalıdır.

Arama motorları söz konusu olduğunda, meta verilere yapısal veri denir ve Schema.org adlı bir dizi kurala göre uygulanır.

Yapısal veri nedir?
Yapısal veriler, arama motorları tarafından içeriklerini kategorize etmek ve daha iyi anlamak için kullanılan ek veriler sağlamak için sayfaların HTML koduna eklenmesi gereken meta bilgilerdir.

Bu verilerin “yapılandırılmış” olduğu söylenmektedir, çünkü belirtildiği gibi, içeriği verilere dönüştürerek varlıkların ve ilişkilerin tanımlanmasını sağlayan bir grafik olan Schema.org sözcük dağarcığına göre düzenlenmiştir.

Uygulamada, bu meta verileri doğru şekilde eklemek ve Schema.org'un sözdizimi kurallarına uymak, Google'ın mevcut bilgilerin anlamını anlamasına ve kullanıcılara daha alakalı arama sonuçları sunmasına olanak tanır.

Google'ın kendi geliştirici kılavuzunda açıkladığı gibi: Sayfaya yapılandırılmış veriler ekleyerek Google'a bir sayfanın anlamı hakkında açık ipuçları vererek bize yardımcı olabilirsiniz [...] Google, web'de bulduğu yapılandırılmış verileri, sayfanın içeriği [...] ”.

Schema.org nedir?
Bir an için Schema.org'a daha yakından bakalım. Yukarıda belirtildiği gibi, İnternet'teki varlıkları, eylemleri ve ilişkileri tanımlayan yapılandırılmış verilerden (işaretlemeler) bir kelime hazinesidir.

Uygulamada, Schema.org kelime haznesi, web'deki her tür kişi, yer ve şeyle ilgili verileri yapılandırmak için formatlar içerir. Şema işaretlemelerinin tanımlayabileceği öğelerin tam listesi Schema.org web sitesinde bulunabilir.

Örneğin, Schema.org'un, seyahat tarihlerini, varış tarihlerini ve tekliflerin açıklamasını tanımlayabilecek bir seyahat sözlüğü vardır.Schema.org, Google, Microsoft, Yahoo ve Yandex arasında bir işbirliği olarak 2011 yılında kuruldu. Takipçi topluluğunun ortak çalışması sayesinde zaman içinde gelişen açık kaynaklı bir projedir.

Yapısal veriler nasıl eklenir?
Schema.org tarafından tanımlanan işaretlemeyi sayfanın HTML koduna eklemek için 3 farklı dil kullanılabilir:

    RDFa
    Microdata
    JSON-LDGoogle'ın önerdiği ve aynı zamanda en yaygın olarak kullanılan biçimi, sayfanın başında yapılandırılmış verileri bu sayfada bulunan içerikten tamamen bağımsız bir şekilde kodlamak için JavaScript kullanan JSON-LD'dir.

İşte Google'ın üç biçimin açıklaması.

Google, sayfalarınız için Şema oluşturmanıza ve uygulamanıza olanak tanıyan bir araç da sunar: Google Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı.

Eklediğiniz işaretlemenin doğru olup olmadığını test etmek için Google Yapısal Veri Test Aracı'nı da kullanabilirsiniz.

Google yapılandırılmış verileri nasıl kullanır?
Yukarıda açıkladığımız gibi, Google işinde oldukça iyidir ve normalde Googlebot (web'i tarayan örümcek) bir sayfada bulunan varlıkları tanıyabilir.

Öyleyse neden yapılandırılmış veri kullanıyorsunuz?

  • Çünkü paylaşılan bir kelime dağarcığı kullanmak aynı dili konuştuğumuz anlamına gelir. Arama motorunun artık sayfanızı “yorumlamaya çalışmasına” ve risk verme hatalarına gerek yoktur, oysa web sayfalarınızda sunulan bilgilerin doğru şekilde alındığından emin olabilirsiniz.

  • Çünkü Google, yapılandırılmış verileri yalnızca bir sayfanın içeriğini daha iyi anlamak için değil, aynı zamanda SERP'de görüntülediği zengin snippet'ler, zengin kartlar ve bilgi grafikleri gibi öğeler oluşturmak için de kullanır.

Parçacıklar ve Zengin Parçacıklar
Bir arama yaptığımızda, Google bize sonuçların listesini içeren bir sayfa gösterir. Bu sayfaya, bildiğiniz gibi, SERP Arama Motoru Sonuçları Sayfası denir.)

SERP içindeki her sonuç bir başlık ve açıklamadan oluşur: bu tanıma snippet adı verilir.


Snippet çok önemlidir:

  • genel olarak, bir web sitesinin arama motoru için alaka düzeyini belirlemeye yardımcı olan anahtar kelimeler içerir;
  • iyi yazılmışsa, okuyucuyu bağlantıyı tıklamaya ve SERP'de görüntülenen diğer sayfalar yerine o sayfayı seçmeye ikna edebilir.


Genel olarak Google, snippet'i çağrı cihazının HEAD'ına eklenen Açıklama meta etiketinden ayıklar. Bu konuyu başka bir yayında daha ayrıntılı olarak ele aldım. Meta Açıklamalar nedir ve SEO için nasıl kullanılır?

Bu arada, Zengin Snippet'ler, görünürlüğü artıran ve kullanıcı etkileşimini teşvik eden grafik öğelerle zenginleştirilmiş snippet'lere atıfta bulunur. Arama motoru aslında bu ek bilgileri yapılandırılmış verilerden çıkarır.

Birkaç örneğe bakalım.

Tarifler için yapılandırılmış veriler, parçacığı yıldızlarla ve fotoğraflarla zenginleştirebilir, ayrıca pişirme süresi ve kalori sayıları hakkında bilgi verebilir.Bu arada, Ürünler için yapılandırılmış veriler snippet'i fiyatlar, mağazadaki kullanılabilirlik, teknik özellikler ve inceleme yıldızlarıyla zenginleştirebilir.


Schema.org tarafından etkinlikler için sağlanan yapılandırılmış verilerin kullanılması, farklı etkinliklerin tarihlerinin ve konumlarının snippet'te de görüntülenmesine olanak tanır.

Genel olarak, zengin snippet'ler geleneksel snippet'lerden daha görsel olarak eksiksiz ve çekici, yani istatistiksel olarak kullanıcıların görüntüledikleri bağlantıları tıklamaları daha olasıdır. Bu, Google'ın snippet'i görüntüleme sayısına kıyasla tıklama sayısı olan TO'da (Tıklama Oranı) genel bir iyileşme ile sonuçlanır. Snippet 100 kez görüntüleniyorsa ve 10 kişi yerine 50 kişi tıklıyorsa, bu oldukça iyi bir gelişme, söylemez misiniz?

Yapısal verilerin faydaları
SERP'deki sonuçlar artık sadece mavi bağlantılar olarak gösterilmiyor:

daha önce de belirttiğim gibi Google, sonuçlarını ek bilgiler ve multimedya öğeleriyle zenginleştirmek için yapılandırılmış veriler kullanır ve sonuçları farklı şekillerde görüntüleyebilir. Genel olarak, bir arama sonucunun görünümü, kullanılan cihaza (masaüstü bilgisayar veya cep telefonu), ülkeye ve diğer birçok faktöre bağlı olarak zaman içinde değişebilir: Google, sonucu kullanıcı için en yararlı olduğuna inandığı şekilde görüntülemeye çalışır .

Bu, Google'ın atlıkarınca görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Bir sanatçının şarkılarını bir dizi zengin kart olarak göstermeye karar verebilir:


Veya bir bilgi sayfası oluşturmak için sayfanın tüm yapılandırılmış verilerini gruplandırmaya karar verebilir:


Mesele şudur: Schema.org'un yapılandırılmış veri sözlüğü, kullanıcıların dikkatini çekmenin ve dolayısıyla tıklamalarının tartışılmaz avantajına sahip olan tüm bu çözümlerin temelini oluşturmaktadır.

Gördüğümüz gibi, daha fazla görünürlük daha fazla tıklama anlamına gelir, bu da daha fazla trafiğe yol açar, herhangi bir site sahibinin hedeflediği budur.

Yapısal veri ve sesli aramalar
Yapısal veri eklemek, sesli aramanın gittikçe daha büyük bir rol oynamaya devam edeceği yakın geleceği düşünüyorsanız da yararlıdır.

Juniper Research'ün tahminlerine göre, sesli asistan kullanımı 2018'de kullanılan 2,5 milyar dijital ses asistanından 2023'e kadar 8 milyarın üzerine çıkacak.

Google Home ve Alexa gibi sesli yardımcılar, örneğin bir evde ışıkları açmak veya sürüş sırasında sizin için bir şarkı çalmak gibi farklı görevler gerçekleştirebilir, bu eylemler sesli komutlara dayanır.

Sesli asistanlar, çevrimiçi bir şey aramak istediğimizde de sorularımızı yanıtlayabilir, bu tür eyleme sesli arama denir.

Google'a göre, dünya nüfusunun % 27'si akıllı telefonlarında sesli arama özelliğini kullanıyor.
Tabii ki, tüm bunların SEO üzerinde giderek daha önemli bir etkisi olacaktır.

Ses asistanımız “Hey Google / Alexa, Turin'deki en iyi restoranı bul”  diye sorduğumuzda ses tek bir öneriyle yanıt verecek. SEMrush tarafından yapılan 2019 araştırması da dahil olmak üzere sesli aramalar üzerine yapılan birçok çalışma, ses yardımcılarının önerilerini seçmek için yapılandırılmış verilere büyük ölçüde güvendiğini ve sesli arama yoluyla iletilen cevapların çoğunun bir Şema biçimi kullandığını göstermektedir.

Bu, daha yapılandırılmış veriler kullanıldıkça, bu yeni arama sınırı için daha fazla sayfa hazır hale geleceği ve sesli yardımcıların içerdikleri bilgilerle etkileşime girip iletebilecekleri anlamına gelir.

Sonuçlar
Özetle, Google'ın arama motorunu kullanımımıza rehberlik eden arama amacını belirlemek için doğal dili nasıl "anlamaya" çalıştığını tartıştık.

Yardım etmek için, paylaşılan bir kelime dağarcığı kullanan bir dili “konuşmaya” çalışabiliriz. bu dil Schema.org kelime dağarcığına dayalı yapılandırılmış verilerin kullanımına dayanır.

Yapısal veriler sayesinde Google, yalnızca bilgileri daha iyi yönetebilmek ve arama sorgularına daha alakalı yanıtlar görüntülemekle kalmaz, aynı zamanda SERP'de gösterilen snippet'leri yıldızlar, resimler, fiyatlar vb. Öğelerle zenginleştirmek için de kullanır.

Zengin snippet'ler kullanıcıların dikkatini çeker ve TO'nun artmasına neden olduğu istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Daha fazla tıklama sonuç olarak web sitenize gelen trafiğe dönüşür.

Son olarak, yapılandırılmış veriler sesli aramaların da temelini oluşturur. Sesli yardımcılar bunları sorularımıza verdikleri yanıtları formüle etmek için kullanma eğilimindedir.

Dikkate alınması gereken başka bir unsur daha var. Birçok site hala bu araçları kullanmıyor, arama motorlarının tarayıcılarını zor ve hatalara yol açabilecek şekilde yorumlamaya zorluyor. Bu nedenle yapılandırılmış veri sağlamak, tarayıcıların daha kolay çalışmasını sağlayarak daha etkin işlev görmelerini sağlar. Bu size rakiplerinizden daha fazla avantaj sağlayan bacak olabilir. :)Yorum yok

İçeriğe dön